Dbejte na čas zalévání

Nejlépe uděláte, když zahrádku zalejete už ráno. Přes den letní sluníčko zvládne většinu vody odpařit dříve, než ji zahrada vsákne, večer zase hrozí, že voda zůstane v listí, což také nedělá dobrotu. Ještě jedna důležitá věc, snažte se zalévat hlavně kořeny. Než voda steče z listí, alespoň půlka se odpaří. Ale prý můžete i ráno, rady odborníků se v tomto dost rozcházejí. Jen nekropte přes den. A možná si teď budete klepat na čelo, ale když prší, tak zalévat také nemusíte.

Mulčování

Skvělá možnost jak prodloužit čas, po který se ve vaší zahradě udrží vláha. Zároveň to i dobře vypadá a vězte, že mulčovat můžete takřka čímkoliv, co máte po ruce. Kůra stromů, kačírek, seno, kompost, klidně i kamení, nebo předem připravené speciální mulčovací textilie. Vcelku populární jsou i kokosové či kakaové slupky, které ještě navíc krásně voní. Kakau se však zdaleka vyhněte, jestli máte pejska. Pro něj je totiž velmi jedovaté. A jestli se vám po zahradě prohánějí děti s míčem, kačírek u stromku taky moc dlouho nevydrží.


Schovávejte a recyklujte vodu

Například si postavte před dům barely a chytejte dešťovku. Nebo když vaříte brambory, nevylévejte vodu do odpadu, ale zalejte s ní zahrádku. Je plná živin a kytičkám jen prospěje. Máte doma rybičky? Stejná situace! V čem vaše tropická chlouba už není vidět, na tom si zahradní zeleň skutečně pochutná. A ještě ušetříte. Peníze i přírodu.

Buďte moderní

Jděte s dobou, pořiďte si kapkový závlahový systém. Vysoce efektivní, šetří čas a peníze. Počáteční investice je tedy o něco vyšší, musíte si ho dobře rozvrhnout a natáhnout napříč zahradou, pak se ale už nemusíte skoro o nic starat. Pořídíte-li si navíc řídící jednotku, už se nemusíte starat vůbec o nic, zvládne to sama za vás. Výhody? Voda se dostane kde je jí skutečně potřeba a v odpovídajícím množství. Nevýhody? Přijdete o duševní hygienu v podobě tance po zahradě s hadicí.

Kypřete záhony

Čili metoda motykou. Máte suché záhony? Tak je rozryjte a to pořádně. Samozřejmě s ohledem na kytičky. Vězte, že vaše zahrádka vám za to poděkuje a vy si překvapivě odpočinete. Nejen, že totiž úplně vypnete, hlavně umožníte vašim záhonům opět vstřebávat dostatečné množství vody, které by se přes na troud vyschlou zem ke kořenům nedostalo. Jen si vyberte nějaký den, kdy venku není takový pařák, ať u toho sami neuschnete.

Poskládejte si zahradu správně

Tohle je zřejmě nejsložitější ze všech zmíněných tipů. Každá rostlina má jiné požadavky na vláhu a složení půdy a tudíž je dobré poskládat je na základě těchto atributů k sobě. Jenže čert aby se v tom vyznal. Pokud nejste Mičurin, určitě si můžete najmout zahradního architekta či získat pár užitečných rad od studentů ČZU. Nebo se na to můžete vybodnout a pěstovat kaktusy.


Na závěr…

No a jsme na konci. Samozřejmě dosud chyběl ten zcela stěžejní tip, který najdete v každém podobném textu. Týká se ekonomizace splachovacích procesů a tady pro vás máme jen jednu radu. Čůrejte ve sprše. Nikdo vás za to neodsoudí, je to v pohodě, a když se tím nebudete chlubit, určitě jenom ušetříte. Protože jedno takové spláchnutí je až 8 l vody.


Děkujeme za pozornost a doufáme, že vám naše tipy ohledně úspory drahocenné vody přijdou vhod. A sice to není naše hlavní nabídka, ale i u nás naleznete pár produktů, které by vám s tím mohly pomoct.


18.07.2018