Úhlová bruska

Populární a všestrannou variantou je bruska úhlová. Vcelku jednoduchý ruční nástroj, se kterým můžete materiály nejen brousit, ale také dělit. Záleží jen na tom, jaký kotouč zvolíte. Vzhledem k jejich široké paletě je tak úhlová bruska velmi variabilním nástrojem, vhodným do každé dílny.

Díky jejím vysokým otáčkám však není úplně vhodná pro broušení měkkých materiálů, jako jsou plasty či dřevo. Dnes však existuje velký výběr tzv. rašplových kotoučů, vhodných i pro hrubé opracování materiálů, na které byste dříve s úhlovou bruskou ani nepomysleli.



Pásová bruska

Klasikou mezi bruskami je bruska pásová. Také má obdélníkový tvar, je však výrazně robustnější a proto se hodí na broušení velkých ploch. Jelikož však její pás brousí pouze jedním směrem, je vhodná spíše pro hrubé obroušení, protože zanechává stopy.

Pracuje však rychleji než bruska vibrační a papír můžete kdykoliv vyměnit za hrubší či jemnější podle potřeby. Vhodná je přitom na dřevo, plast i kovy, záleží jen na tom, který papír zvolíte.



Vibrační bruska

Dále je tu bruska vibrační. Ta se hodí spíš na finální úpravy, jelikož pracuje na jiném principu. Elektrický motor uvnitř brusky rozkmitá brusnou desku s brusným papírem a dochází tak k nižšímu tření. Její obdélníkový tvar je ideální do rohů, dřevěné povrchy a nábytek.

Mezi vibrační brusky se řadí i brusky přímé a oscilační, se kterými se dostanete skutečně do všech koutů a jinak nepřístupných míst, díky jejich tvarům a velkému výběru rozličných nástavců.



Excentrická bruska

Posledním typem, který si zde zaslouží prostor, je bruska excentrická. Pracuje na podobné bázi jako bruska vibrační, avšak s tím rozdílem, že navíc ještě rotuje. Vzhledem k tomu, že se pohybuje mimo osu, nezanechává tak kruhové stopy běžné pro rotační brusky.

Její nespornou výhodou je, že s ní dosáhnete hladšího povrchu než při použití vibrační brusky, zároveň je také výrazně rychlejší. Perfektní pro finální zabroušení rovných i oblých povrchů a dřevěných ploch.



Rada na závěr

Při broušení samozřejmě vzniká hodně odpadu, pilin, prachu i jisker. Proto ze zásady doporučuji použít pevné pracovní rukavice a ochranné brýle, při práci s bruskou úhlovou vám přijde vhod i kovářská zástěra. I respirátor, díky kterému nebudete dýchat všudypřítomný prach.

Jan Tuzar

Stanislav Spanilý, správce textu


01.08.2018